Счетоводни и данъчни услуги
Eдна от основните услуги предлагани от ВиаАктив, които най-често се търси от клиентите са счетоводни и данъчни услуги.
Данъци според българското законодателство
В България както фирмите, така и физическите лица, трябва да подават годишни декларации за корпоративен данък и данък върху доходите на физически лица и да плащат дължимите данъци всяка календарна година.
За лица, работещи по трудови договори, техният работодател е длъжен да плаща ежемесечно данък върху доходите на физическите лица.
Прилагаме резюме на характеристиките на основните данъци в България:
Корпоративен данък върху доходите в България
Създаването на бизнес в България има много предимства, едно от които е ниската ставка на корпоративния данък.
Данъкът върху корпоративния доход се изчислява въз основа на печалбата на бизнеса за календарната година и трябва да бъде подаден и платен до 31 март на следващата година. (Поради Covid – 19 срока е удължен).
Печалбите се облагат с фиксирана ставка от 10%.
- Корпоративен данък върху печалбата – 10% плосък данък
- Данък върху дивидентите – 5%
- Данък при източника – 10%
Данък върху личния доход и социалноосигурителни плащания в България
Личните доходи се облагат с 10% от брутния доход след приспадане на осигурителните вноски на служителя.
Осигуряването на работниците и служителите се калкулира върху определените брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година. Не по-малко от минималната работна заплата за страната и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход.
Данък върху доходите и социалноосигурителните плащания в България:
- Данък върху доходите на физическите лица – 10% плосък
- Процентно социалните и здравно осигурителните вноски са 13,78% за служителя и 18,92% за работодателя
- Максималният осигурителен доход към момента е 3000 лв. на месец
ДДС плащания в България
Данъкът върху добавената стойност (ДДС) е данък върху потреблението, който се прилага за почти всички стоки и услуги, които се купуват и продават за употреба или потребление в ЕС. Стандартната ставка за ДДС в България е 20%.
От 10.06.2020 г. с прието изменение в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), ставката за облагане с данък добавена стойност (ДДС) се намалява на 9% за хотелите, ресторантите, храните за бебета и малки деца, бебешките пелени и бебешките хигиенни артикули и книгите.
Съществуват различни регистрации по ДДС за дистанционни продажби, дропшипинг търговия, електронни услуги и други подобни дейности. При продажба на стоки на физически лица в ЕС през вашият сайт или през платформи като Ebay и Amazon вие извършвате дистанционна продажба на стоки. Всяка една страна от ЕС е определила размер на оборотите от продажби, след преминаването на който трябва да се регистрирате по ДДС във всяка от съответните страни.
В повечето случаи ДДС трябва да се плати за всички стоки и услуги на всички етапи от веригата на доставки, включително продажбата до крайния потребител. Това включва производствения процес от началото до края, например закупуване на материали, транспорт, монтаж, провизии, опаковане, застраховка и доставка до крайния потребител.
ДДС се начислява и дължи в съответната държава на ЕС, където стоките се консумират от крайния потребител. Също ДДС се начислява върху услугите към момента на извършването им във всяка държава от ЕС.
В България регистрираните по ДДС лица, трябва да начисляват на клиентите си ДДС при продажбата на всички стоки и услуги в размер на 20% (освен приетите изключения за намаление на ДДС на 9%).
Фирмата е длъжна да се регистрира по ДДС, ако оборотът през последните 12 месеца на година надвишава 50 000 лв., но може и да се регистрира доброволно по всяко време.
Декларациите за ДДС трябва да се подават, заедно с плащането, ежемесечно до 14-то число на следващия месец.
Данък върху капиталовата печалба в България
Този данък се дължи при всяка продажба на активи и други елементи от капиталов характер, въпреки че има много варианти за освобождаване, включително продажба на публично търгувани акции.
Продукти, подлежащи на облагане с акциз
Следните продукти са известни като акцизни стоки:
- Алкохол / алкохолни напитки
- Енергийни продукти и електричество
- Тютюневи изделия
Върху тях трябва да се плащат акцизи, когато тези стоки се произвеждат или търгуват.
Счетоводни и Данъчни Услуги от ВиаАктив
Счетоводна къща София – ВиаАктив, като ваш партньор се грижи за вашият бизнес и финанси, като предлага широка гама счетоводни и данъчни услуги.
След предварителен разговор с вас и анализ на вашата компания ВиаАктив ще ви предложи индивидуален план, който редовно ще обсъждаме и ще работим за успеха на вашият бизнес.
Свържете се с нас за разговор и съвети.